We never sell your data to third parties
Dichtomatik E70010SC EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 010. Inner diameter 0.301 inches, cross section 0.070 inches. Sulfur-cured for static and dynamic sealing. EPDM offers excellent resistance to weather, ozone, and steam. Operating temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C).
MODEL 75103174
This vendor has a minimum order quantity of 658. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (137 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(137 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 658
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.04 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
001
Durometer
70 Shore A
I.D.
0.029 in
Material
EPDM
O.D.
0.109 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70010SC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 0.029 in Inside Dia, 0.109 in Outside Dia, Cross Section: 0.04 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 001, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Sulphur cured
Specs:
| Dash Number | 001 |
|---|---|
| Cross Section | 0.04 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Inside Diameter | 0.029 in |
| Outside Diameter | 0.109 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Champion |
| Model | CT5-2-5/16 |
| Brand | M.K. Morse |
| Model | RB65006PT05 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | 3RB-50-FB |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/