V2.65X031.5
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik V2.65X031.5 is a FKM (Viton) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 31.5mm, cross section 2.65mm. Temperature range -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL V2.65X031.5
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 30
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
2.65
Cross Section
2.65 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
31.50
Inside Diameter
31.5 mm
Outside Diameter
36.8 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Weight
0.00242379 lb
Dichtomatik Dichtomatik V2.65X031.5
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 31.5 mm Inside Dia, 36.8 mm Outside Dia, Cross Section: 2.65 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
  • Very good weathering, ozone and aging resistance
  • Very low gas permeability
Specs:
  • Cross Section: 2.65 mm
  • Cross Section Shape: Circular Torus
  • Durometer: 80 Shore A
  • Temperature Rating: 40 to 120 deg F
  • Domestic/Import: Import
  • Inside Diameter: 31.5 mm
  • Outside Diameter: 36.8 mm