We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N2.50X101 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. It has an inner diameter of 101mm and a cross section of 2.50mm. The operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL N2.50X101
This vendor has a minimum order quantity of 40. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 40
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
2.50
Cross Section
2.5 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
101.00
Inside Diameter
101 mm
Material
Nitrile Rubber Color Black Packaging: Weight: 0
Outside Diameter
106 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Weight
0.004321 lb
Dichtomatik Dichtomatik N2.50X101
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 101 mm Inside Dia, 106 mm Outside Dia, Cross Section: 2.5 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Domestic
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 2.5 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 101 mm |
| Outside Diameter | 106 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
- Weight: 0.004321 lb
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | TP3850-14MGT-115 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/