The Dichtomatik N3.00X101 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. It has an inner diameter of 101mm and a cross section of 3.00mm. The operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75081048
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Prices are subject to change
Select Quantity(11 minimum)
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 53
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.00
Cross Section
3 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
101.00
Inside Diameter
101 mm
Outside Diameter
107 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N3.00X101
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 101 mm Inside Dia, 107 mm Outside Dia, Cross Section: 3 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Domestic
Features:
  • Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
Cross Section3 mm
Cross Section ShapeCircular Torus
Durometer70 Shore A
Temperature Rating40 to 120 deg F
Domestic/ImportDomestic
Inside Diameter101 mm
Outside Diameter107 mm