We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N3.00X101 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. It has an inner diameter of 101mm and a cross section of 3.00mm. The operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75081048
This vendor has a minimum order quantity of 53. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (11 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$1.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(11 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 53
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.00
Cross Section
3 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
101.00
Inside Diameter
101 mm
Outside Diameter
107 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N3.00X101
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 101 mm Inside Dia, 107 mm Outside Dia, Cross Section: 3 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Domestic
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 3 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 101 mm |
| Outside Diameter | 107 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | XPZ2650 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | SPZX2280MS |
| Brand | Timken Belts |
| Model | SPZX900 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/