The Dichtomatik N4.00X101 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter: 101mm, cross section: 4.00mm. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75189578
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Prices are subject to change
Select Quantity(26 minimum)
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 118
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
4.00
Cross Section
4 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
101.00
Inside Diameter
101 mm
Material
Nitrile Rubber Color: Black Packaging: Weight: 0
Outside Diameter
109 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Weight
0.011222 lb
Dichtomatik Dichtomatik N4.00X101
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 101 mm Inside Dia, 109 mm Outside Dia, Cross Section: 4 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
  • Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
  • Cross Section: 4 mm
  • Cross Section Shape: Circular Torus
  • Durometer: 70 Shore A
  • Temperature Rating: 40 to 120 deg F
  • Domestic/Import: Import
  • Inside Diameter: 101 mm
  • Outside Diameter: 109 mm