We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N6.00X104 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. It has an inner diameter of 104mm and a cross section of 6.00mm. The operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67001520
This vendor has a minimum order quantity of 65. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (15 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(15 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 65
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
6.00
Cross Section
6 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
104.00
Inside Diameter
104 mm
Outside Diameter
116 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N6.00X104
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 104 mm Inside Dia, 116 mm Outside Dia, Cross Section: 6 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 6 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 104 mm |
| Outside Diameter | 116 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/