We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST124 is a PTFE single turn split backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic applications. It provides reliable anti-extrusion protection for hydraulic and pneumatic sealing systems. PTFE offers broad chemical compatibility and a temperature range of -100°F to +500°F.
MODEL 75089312
This vendor has a minimum order quantity of 42. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (9 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$1.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(9 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 42
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
124
Domestic/Import
Import
I.D.
1-1/4 in
Material
PTFE
O.D.
1-7/16 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
1-Turn
Width
0.089 in
Dichtomatik Dichtomatik ST124
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 1-Turn, 1-1/4 in Inside Dia, 1-7/16 in Outside Dia, 0.089 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 124, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 124 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1-1/4 in |
| Outside Diameter | 1-7/16 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.089 in |
| Type | 1-Turn |
Packaging:
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RT1926-1BC00 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0261.53A45X20 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/