We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-125 is a NBR 90 Shore A contoured backup ring designed for high-pressure sealing applications. It prevents extrusion of O-rings and seals in hydraulic and pneumatic systems. Suitable for temperatures from -40°F to +250°F.
MODEL 75189612
This vendor has a minimum order quantity of 158. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (33 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(33 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 158
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-125
Durometer
90 Shore A
I.D.
1.331 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.053 in
Width
0.086 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-125
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 1.331 in Inside Dia, 0.086 in W, 0.053 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-125, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-125 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 1.331 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.053 in |
| Width | 0.086 in |
Packaging:
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Coilhose |
| Model | 26FK01 |
| Brand | Omron |
| Model | R88A-CRGB003C |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/