We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-132 is an NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 Shore A contoured backup ring designed for anti-extrusion in high-pressure sealing applications. It features an 8mm cross section and provides reliable support for O-rings and U-cups. Operating temperature range is -40°F to +250°F.
MODEL 75171876
This vendor has a minimum order quantity of 125. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (26 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(26 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 125
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-132
Durometer
90 Shore A
I.D.
1.768 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.053 in
Width
0.086 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-132
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 1.768 in Inside Dia, 0.086 in W, 0.053 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-132, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-132 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 1.768 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.053 in |
| Width | 0.086 in |
Packaging:
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | AH-3136 X 170 MM |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NAO-6 X 17 X 10 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | GE 180 TXG3A-2RS |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/