We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V3.00X144 67196655 Metric O-ring
MODEL 67196655
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$3.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.00
Cross Section
3 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
144.00
Inside Diameter
144 mm
Outside Diameter
150 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V3.00X144
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 144 mm Inside Dia, 150 mm Outside Dia, Cross Section: 3 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 3 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 144 mm |
| Outside Diameter | 150 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | Rexnord |
| Model | 114-2047-1 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-254K-S-12 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HC6W70 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CB122024 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 101-13236-1 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6757042 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75147443 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-GST-.75-20 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/