We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST149 is a PTFE single turn split backup ring designed for high-pressure sealing applications. It prevents extrusion of O-rings and other elastomeric seals in static and dynamic systems. PTFE material offers broad chemical compatibility and a temperature range of -100°F to +500°F.
MODEL 75089352
This vendor has a minimum order quantity of 14. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$3.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 14
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
149
Domestic/Import
Import
I.D.
2-13/16 in
Material
PTFE
O.D.
3 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
1-Turn
Width
0.089 in
Dichtomatik Dichtomatik ST149
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 1-Turn, 2-13/16 in Inside Dia, 3 in Outside Dia, 0.089 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 149, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 149 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2-13/16 in |
| Outside Diameter | 3 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.089 in |
| Type | 1-Turn |
Packaging:
| Brand | Balax |
| Model | 31076-00S |
| Brand | Isostatic |
| Model | EP122016 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/