We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST014S is a PTFE solid backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing applications. This backup ring provides reliable anti-extrusion support for hydraulic and pneumatic systems. PTFE material offers broad chemical compatibility and a temperature range of -100°F to +500°F.
MODEL 75171732
This vendor has a minimum order quantity of 56. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 56
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
014
Domestic/Import
Import
I.D.
1/2 in
Material
PTFE
O.D.
5/8 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
Solid
Width
0.056 in
Dichtomatik Dichtomatik ST014S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 1/2 in Inside Dia, 5/8 in Outside Dia, 0.056 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 014, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 014 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.056 in |
| Type | Solid |
Packaging:
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | Dormer Pramet |
| Model | B1701.03 |
| Brand | GKS |
| Model | 10207 |
| Brand | Berkeley |
| Model | BVMX1-25-502 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | XTCEXFATC02 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/