We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N4.00X155 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. It has an inner diameter of 155mm and a cross section of 4.00mm. The operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67004736
This vendor has a minimum order quantity of 99. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (19 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 99
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
4.00
Cross Section
4 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
155.00
Inside Diameter
155 mm
Outside Diameter
163 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N4.00X155
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 155 mm Inside Dia, 163 mm Outside Dia, Cross Section: 4 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 4 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 155 mm |
| Outside Diameter | 163 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | AC4M020-E |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRT52002106.00 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | RM-8 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FF070702 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/