We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V6.00X190 67184514 Metric O-ring
MODEL 67184514
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$16.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
6.00
Cross Section
6 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
190.00
Inside Diameter
190 mm
Outside Diameter
202 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V6.00X190
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 190 mm Inside Dia, 202 mm Outside Dia, Cross Section: 6 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 6 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 190 mm |
| Outside Diameter | 202 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | MRO Supply |
| Model | 3/16x36 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HC6OR30 |
| Brand | Remke |
| Model | 102G0200AHT |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1339008300 |
| Brand | Timken |
| Model | 25009-8252 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-663032 |
| Brand | Champion |
| Model | CM96-3/4X31X36 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | D264 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/