We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N5.30X195 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 195mm, cross section 5.30mm. Temperature range -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL N5.30X195
This vendor has a minimum order quantity of 15. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 15
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
5.30
Cross Section
5.3 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
195.00
Inside Diameter
195 mm
Material
Nitrile Rubber Color Black Packaging: Weight: 0
Outside Diameter
205.6 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Weight
0.037583 lb
Dichtomatik Dichtomatik N5.30X195
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 195 mm Inside Dia, 205.6 mm Outside Dia, Cross Section: 5.3 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Domestic
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 5.3 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 195 mm |
| Outside Diameter | 205.6 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
- Weight: 0.037583 lb
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Coilhose |
| Model | 26F2-X |
| Brand | WEG |
| Model | CFW501A06P1T4NB20C3 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/