We never sell your data to third parties
Dichtomatik E70031PC EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 031. Inner diameter 1.864 inches, cross section 0.070 inches. Peroxide-cured for excellent resistance to heat, ozone, and weathering. Operating temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C). Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75039410
This vendor has a minimum order quantity of 197. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (43 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(43 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 197
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.07 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
031
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
1.739 in
Material
EPDM
O.D.
1.879 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70031PC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 1.739 in Inside Dia, 1.879 in Outside Dia, Cross Section: 0.07 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 031, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Peroxide cured
Specs:
| Dash Number | 031 |
|---|---|
| Cross Section | 0.07 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.739 in |
| Outside Diameter | 1.879 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Champion |
| Model | 7012-27 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RF2340-1AA24 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02145426UL |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-501048 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02156343UL |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/