We never sell your data to third parties
Dichtomatik N1.60X002.2 NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 2.2mm, cross section 1.6mm. Operating temperature range -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67187589
This vendor has a minimum order quantity of 1316. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (268 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(268 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 1316
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
1.60
Cross Section
1.6 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
2.20
Inside Diameter
2.2 mm
Outside Diameter
5.4 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N1.60X002.2
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 2.2 mm Inside Dia, 5.4 mm Outside Dia, Cross Section: 1.6 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 1.6 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2.2 mm |
| Outside Diameter | 5.4 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Fasco |
| Model | C4DR7010 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | H-050-100-LLUKHBFDA |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-830758 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/