We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V1.00X012.5 FKM (Viton) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter: 12.5mm, cross section: 1.00mm. Temperature range: -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67161051
This product has a minimum order quantity of (131 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
1.00
Cross Section
1 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
12.50
Inside Diameter
12.5 mm
Outside Diameter
14.5 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V1.00X012.5
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 12.5 mm Inside Dia, 14.5 mm Outside Dia, Cross Section: 1 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 1 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 12.5 mm |
| Outside Diameter | 14.5 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | MCR Safety |
| Model | O42 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4/3VX425 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/