We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik V2.65X032.5 is a FKM (Viton) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter: 32.5mm, cross section: 2.65mm. Temperature range: -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL V2.65X032.5
This vendor has a minimum order quantity of 26. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 26
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
2.65
Cross Section
2.65 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
32.50
Inside Diameter
32.5 mm
Outside Diameter
37.8 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V2.65X032.5
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 32.5 mm Inside Dia, 37.8 mm Outside Dia, Cross Section: 2.65 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Domestic
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 2.65 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 32.5 mm |
| Outside Diameter | 37.8 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | RAB Lighting |
| Model | NDLED4SD-WNHC-M-W |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/