We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TEF275 PTFE O-ring, AS568 size 275. PTFE offers excellent chemical resistance and a temperature range of -100°F to +500°F. Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75115286
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$18.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.139 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
275
Domestic/Import
Import
Durometer
55
I.D.
10.484 in
Material
PTFE
O.D.
10.762 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF275
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 10.484 in Inside Dia, 10.762 in Outside Dia, Cross Section: 0.139 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 275, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Import
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 275 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 10.484 in |
| Outside Diameter | 10.762 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC91PM9.0 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5997239 |
| Brand | ABB |
| Model | A12-30-10-81 |
| Brand | Lenox Tools |
| Model | 20564614R |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC91PM6.8 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/