We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST229S is a PTFE solid backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing applications. This backup ring provides reliable anti-extrusion support for hydraulic and pneumatic systems. PTFE material offers excellent chemical resistance and a wide temperature range from -100°F to +500°F.
MODEL 75089436
This vendor has a minimum order quantity of 15. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$3.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 15
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
229
Domestic/Import
Import
I.D.
2-3/8 in
Material
PTFE
O.D.
2-5/8 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
Solid
Width
0.121 in
Dichtomatik Dichtomatik ST229S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 2-3/8 in Inside Dia, 2-5/8 in Outside Dia, 0.121 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 229, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 229 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2-3/8 in |
| Outside Diameter | 2-5/8 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.121 in |
| Type | Solid |
Packaging:
- Weight: 0.0035 lb
| Brand | Carter |
| Model | CCNB-24-SB |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/