We never sell your data to third parties
Dichtomatik E70102PC EPDM 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. AS568 size 102 with 0.114" inner diameter and 0.103" cross section. Peroxide cured for enhanced heat and chemical resistance. Temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75056238
This vendor has a minimum order quantity of 532. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (112 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(112 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 532
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
102
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
0.049 in
Material
EPDM
O.D.
0.256 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70102PC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 0.049 in Inside Dia, 0.256 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 102, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Peroxide cured
Specs:
| Dash Number | 102 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 0.049 in |
| Outside Diameter | 0.256 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | DHP0604FP |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 2091.9/64 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-461455 |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/