We never sell your data to third parties
Dichtomatik E70232PC EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 232. Inside diameter of 4.609 inches and cross section of 0.139 inches. Peroxide-cured for excellent resistance to heat, ozone, and weathering. Operating temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C). Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75054486
This vendor has a minimum order quantity of 74. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (16 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(16 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 74
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.139 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
232
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
2.734 in
Material
EPDM
O.D.
3.012 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70232PC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 2.734 in Inside Dia, 3.012 in Outside Dia, Cross Section: 0.139 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 232, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Peroxide cured
Specs:
| Dash Number | 232 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2.734 in |
| Outside Diameter | 3.012 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Warner Electric |
| Model | 5370-273-204 |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/