We never sell your data to third parties
Dichtomatik E70372PC EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 372. Inner diameter of 2.359 inches and cross section of 0.275 inches. Peroxide-cured for excellent resistance to heat, ozone, and weathering. Operating temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C). Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial applications.
MODEL 75054602
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$5.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
372
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
8.725 in
Material
EPDM
O.D.
9.145 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70372PC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 8.725 in Inside Dia, 9.145 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 372, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Peroxide cured
Specs:
| Dash Number | 372 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 8.725 in |
| Outside Diameter | 9.145 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | Cooper Wiring |
| Model | PJ1W |
| Brand | Cleveland |
| Model | C89494 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDL5TSFN/480/WS2 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 071672MS |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 072371MS |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/