We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-310 is an NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 Shore A contoured backup ring designed for anti-extrusion protection in high-pressure sealing applications. It features an 8mm cross section and 90mm inner diameter. NBR backup rings operate in temperatures from -40°F to +250°F and provide reliable support for O-rings and U-cups in hydraulic and pneumatic systems.
MODEL 75189640
This vendor has a minimum order quantity of 211. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (43 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(43 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 211
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-310
Durometer
90 Shore A
I.D.
0.513 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.076 in
Width
0.183 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-310
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 0.513 in Inside Dia, 0.183 in W, 0.076 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-310, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-310 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 0.513 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.076 in |
| Width | 0.183 in |
Packaging:
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Champion |
| Model | DT22HEX-5/16-18 |
| Brand | Deublin |
| Model | 2425-004-283135 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6GU7.5RC |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 97981L |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | VGM-8014D |
| Brand | Lubriplate |
| Model | L0245-007 |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/