We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST432S is a PTFE solid backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing applications. PTFE backup rings offer excellent chemical resistance and a wide temperature range from -100°F to +500°F. Suitable for use in hydraulic and pneumatic systems where gap clearance requires anti-extrusion support.
MODEL 75089657
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$19.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
432
Domestic/Import
Import
I.D.
5-3/8 in
Material
PTFE
O.D.
5-7/8 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.052 in
Type
Solid
Width
0.239 in
Dichtomatik Dichtomatik ST432S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 5-3/8 in Inside Dia, 5-7/8 in Outside Dia, 0.239 in W, 0.052 in Thickness, Dash Number: 432, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 432 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5-3/8 in |
| Outside Diameter | 5-7/8 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.052 in |
| Width | 0.239 in |
| Type | Solid |
Packaging:
| Brand | WEG |
| Model | CFW500-CCHMIR010M |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHF726-100KT-B5-HS4-P23 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/