We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST334S is a PTFE solid backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing applications. PTFE backup rings offer excellent chemical resistance and a wide temperature range from -100°F to +500°F. Suitable for use in hydraulic and pneumatic systems where gap extrusion is a concern.
MODEL 75089541
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$6.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
334
Domestic/Import
Import
I.D.
2-5/8 in
Material
PTFE
O.D.
3 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.036 in
Type
Solid
Width
0.186 in
Dichtomatik Dichtomatik ST334S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 2-5/8 in Inside Dia, 3 in Outside Dia, 0.186 in W, 0.036 in Thickness, Dash Number: 334, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 334 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2-5/8 in |
| Outside Diameter | 3 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.036 in |
| Width | 0.186 in |
| Type | Solid |
Packaging:
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Rosta USA |
| Model | 01520001 |
| Brand | ACME |
| Model | T2A792681S |
| Brand | JET Tools |
| Model | 60-25150 |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 41804 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/