We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST135S is a PTFE solid backup ring designed for high-pressure sealing applications. It prevents extrusion of O-rings and other seals in hydraulic and pneumatic systems. PTFE material offers excellent chemical resistance and a temperature range of -100°F to +500°F.
MODEL 75171883
This vendor has a minimum order quantity of 17. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$3.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 17
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
135
Domestic/Import
Import
I.D.
1-15/16 in
Material
PTFE
O.D.
2-1/8 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
Solid
Width
0.089 in
Dichtomatik Dichtomatik ST135S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 1-15/16 in Inside Dia, 2-1/8 in Outside Dia, 0.089 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 135, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 135 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1-15/16 in |
| Outside Diameter | 2-1/8 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.089 in |
| Type | Solid |
Packaging:
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RW3017-1BB14 |
| Brand | GKS |
| Model | 11140 |
| Brand | Balax |
| Model | 91322-000 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | XBTP011010 |
| Brand | Balax |
| Model | 41370-006 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/