We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TEF369 75115353 PTFE O-ring AS568 ORING
MODEL 75115353
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$32.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
369
Domestic/Import
Domestic
Durometer
55
I.D.
7.975 in
Material
PTFE
O.D.
8.395 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF369
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 7.975 in Inside Dia, 8.395 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 369, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Domestic
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 369 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 7.975 in |
| Outside Diameter | 8.395 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | PB2B5 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 027529AW |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7007-065 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/