We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TEF374 75115358 PTFE O-ring AS568 ORING
MODEL 75115358
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$35.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
374
Domestic/Import
Import
Durometer
55
I.D.
9.225 in
Material
PTFE
O.D.
9.645 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF374
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 9.225 in Inside Dia, 9.645 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 374, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Import
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 374 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 9.225 in |
| Outside Diameter | 9.645 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Remke |
| Model | 109C0200AP |
| Brand | Alemite |
| Model | 343076 |
| Brand | Alemite |
| Model | 388470 |
| Brand | Remke |
| Model | 108B0200AP |
| Brand | Band-It |
| Model | C25299 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | B16147.0 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 6706795 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 2/B128 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/