We never sell your data to third parties
Dichtomatik TEF380 PTFE O-ring, AS568 size 380. Inner diameter 0.239 in, cross section 0.275 in. PTFE material offers excellent chemical resistance and a temperature range of -100°F to +500°F. Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75115364
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$41.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
380
Domestic/Import
Import
Durometer
55
I.D.
11.475 in
Material
PTFE
O.D.
11.895 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF380
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 11.475 in Inside Dia, 11.895 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 380, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Import
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 380 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 11.475 in |
| Outside Diameter | 11.895 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | Orbit Industries |
| Model | MC-CL-150 |
| Brand | ABB |
| Model | RLON-01 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | GN1LED13YAC11B |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | A201K5CAC |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/