We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-390 is a NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 Shore A contoured backup ring designed for anti-extrusion protection in high-pressure sealing applications. This backup ring prevents O-ring or U-cup extrusion into the clearance gap, extending seal life in hydraulic and pneumatic systems. Suitable for temperatures from -40°F to +250°F.
MODEL 75172258
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$12.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-390
Durometer
90 Shore A
I.D.
21.006 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.076 in
Width
0.183 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-390
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 21.006 in Inside Dia, 0.183 in W, 0.076 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-390, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-390 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 21.006 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.076 in |
| Width | 0.183 in |
Packaging:
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | STG50VSC45 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6GU6KB |
| Brand | System Plast |
| Model | VT2-SR-980-T-24-0450 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250T476C43-1 |
| Brand | Tingley |
| Model | J73022-4XL |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/