We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N6.00X044.5 NBR 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter 44.5mm, cross section 6.00mm. Temperature range -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67000956
This product has a minimum order quantity of (49 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
6.00
Cross Section
6 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
44.50
Inside Diameter
44.5 mm
Outside Diameter
56.5 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N6.00X044.5
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 44.5 mm Inside Dia, 56.5 mm Outside Dia, Cross Section: 6 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 6 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 44.5 mm |
| Outside Diameter | 56.5 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Dichtomatik |
| Model | V3.55X103 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/