We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N5.70X114.6 is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. It has an inner diameter of 114.6mm and a cross section of 5.70mm. The operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67021454
This vendor has a minimum order quantity of 66. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (15 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(15 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 66
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
5.70
Cross Section
5.7 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
114.60
Inside Diameter
114.6 mm
Outside Diameter
126 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N5.70X114.6
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 114.6 mm Inside Dia, 126 mm Outside Dia, Cross Section: 5.7 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 5.7 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 114.6 mm |
| Outside Diameter | 126 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Martin Sprocket |
| Model | CSD14014X35 |
| Brand | Timken |
| Model | QVVFY11V200STHT |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/