We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V3.50X044.7 75092428 JIS P45 Metric O-ring
MODEL 75092428
This product has a minimum order quantity of (192 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$3.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(192 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
3.50
Cross Section
3.5 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
44.70
Inside Diameter
44.7 mm
Outside Diameter
51.7 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V3.50X044.7
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 44.7 mm Inside Dia, 51.7 mm Outside Dia, Cross Section: 3.5 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Domestic
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 3.5 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 44.7 mm |
| Outside Diameter | 51.7 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | System Plast |
| Model | VG-641-K-58 |
| Brand | Champion |
| Model | CM97-11/16X8X13 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | LS3552 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HC6W40 |
| Brand | Fibox |
| Model | UL PC 150/85 XHG |
| Brand | Dixon |
| Model | HT8BAND-G |
| Brand | StrongHold |
| Model | T6036SS |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800FD-P7D1 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/