We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-427 is a NBR 90 Shore A contoured backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing applications. This backup ring provides reliable anti-extrusion protection for hydraulic and pneumatic systems. Operating temperature range: -40°F to +250°F.
MODEL 75172270
This vendor has a minimum order quantity of 19. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$2.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 19
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-427
Durometer
90 Shore A
I.D.
4.801 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.117 in
Width
0.236 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-427
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 4.801 in Inside Dia, 0.236 in W, 0.117 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-427, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-427 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 4.801 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.117 in |
| Width | 0.236 in |
Packaging:
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-492009 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/