We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V4.00X430 75152487 Metric O-ring
MODEL 75152487
This product has a minimum order quantity of (14 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$49.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(14 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
4.00
Cross Section
4 mm
Durometer
80 Shore A
I.D.
430.00
Inside Diameter
430 mm
Outside Diameter
438 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V4.00X430
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 430 mm Inside Dia, 438 mm Outside Dia, Cross Section: 4 mm, Circular Torus Cross Section, 80 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Cross Section | 4 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 80 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 430 mm |
| Outside Diameter | 438 mm |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-24H24ALP |
| Brand | NoTrax |
| Model | 130R0036BU |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67196630 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7977151 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FF072305 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 68450 |
| Brand | Goulds |
| Model | 5RS10422C |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/