We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST437 is a PTFE single turn split backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic applications. PTFE offers broad chemical resistance and a temperature range of -100°F to +500°F. This backup ring is suitable for use in hydraulic and pneumatic systems.
MODEL 75089664
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$20.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
437
Domestic/Import
Import
I.D.
6 in
Material
PTFE
O.D.
6-1/2 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.052 in
Type
1-Turn
Width
0.239 in
Dichtomatik Dichtomatik ST437
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 1-Turn, 6 in Inside Dia, 6-1/2 in Outside Dia, 0.239 in W, 0.052 in Thickness, Dash Number: 437, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 437 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 6 in |
| Outside Diameter | 6-1/2 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.052 in |
| Width | 0.239 in |
| Type | 1-Turn |
Packaging:
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Carter |
| Model | PHRY-300-A |
| Brand | Rosta USA |
| Model | 07171104 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/