We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-440 is an NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 Shore A contoured backup ring designed for AS568 size 440 applications. This backup ring prevents O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing systems. Suitable for use in hydraulic and pneumatic equipment. Temperature range: -40°F to +250°F.
MODEL 75172290
This vendor has a minimum order quantity of 15. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$3.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 15
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-440
Durometer
90 Shore A
I.D.
6.774 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.117 in
Width
0.236 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-440
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 6.774 in Inside Dia, 0.236 in W, 0.117 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-440, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-440 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 6.774 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.117 in |
| Width | 0.236 in |
Packaging:
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | MCR Safety |
| Model | 9658S |
| Brand | Telemecanique |
| Model | XZCPA1141L2 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | FCB-35 |
| Brand | Vostermans |
| Model | S263043324 |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/