We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TEF462 75115418 PTFE O-ring AS568 ORING
MODEL 75115418
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$110.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
462
Domestic/Import
Import
Durometer
55
I.D.
16.455 in
Material
PTFE
O.D.
17.005 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF462
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 16.455 in Inside Dia, 17.005 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 462, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Import
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 462 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 16.455 in |
| Outside Diameter | 17.005 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Crown |
| Model | NR 0310CH |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/