We never sell your data to third parties
Dichtomatik TEF463 PTFE O-ring for static and dynamic sealing applications. AS568 size 463 with an inner diameter of 5.614 inches and a cross section of 0.275 inches. PTFE offers excellent chemical resistance and a temperature range of -100°F to +500°F. Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75115419
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$122.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
463
Domestic/Import
Import
Durometer
55
I.D.
16.955 in
Material
PTFE
O.D.
17.505 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF463
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 16.955 in Inside Dia, 17.505 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 463, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Import
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 463 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 16.955 in |
| Outside Diameter | 17.505 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/