We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik N8-90-466 is an NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 90 Shore A contoured backup ring designed for AS568 size 466 applications. This backup ring prevents O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing systems. Suitable for temperatures from -40°F to +250°F.
MODEL 75172326
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$13.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
Contoured
Dash Number
8-466
Durometer
90 Shore A
I.D.
18.504 in
Material
Buna-N
Temperature Rating
-40 to 250 deg F
Thickness
0.117 in
Width
0.236 in
Dichtomatik Dichtomatik N8-90-466
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, 18.504 in Inside Dia, 0.236 in W, 0.117 in Thickness, Contoured Cross Section, Dash Number: 8-466, 90 Shore A Durometer, -40 to 250 deg F, Buna-N
Specs:
| Dash Number | 8-466 |
|---|---|
| Cross Section Shape | Contoured |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | -40 to 250 deg F |
| Inside Diameter | 18.504 in |
| Material | Buna-N |
| Thickness | 0.117 in |
| Width | 0.236 in |
Packaging:
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-606189 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 1200230L2 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/