We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik TEF471 PTFE O-ring, AS568 size 471 with an inner diameter of 9.739 inches and a cross section of 0.275 inches. PTFE offers excellent chemical resistance and a temperature range of -100°F to +500°F. Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75115427
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$191.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
471
Domestic/Import
Import
Durometer
55
I.D.
21.955 in
Material
PTFE
O.D.
22.505 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik TEF471
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 21.955 in Inside Dia, 22.505 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 471, 55 Durometer, 40 to 120 deg F, PTFE, White, Import
Features:
- Good chemical resistance to aggressive acids, bases, alcohols and oils
Specs:
| Dash Number | 471 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 55 |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 21.955 in |
| Outside Diameter | 22.505 in |
| Material | PTFE |
| Color | White |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 033128TC |
| Brand | Remke |
| Model | 204S0050N1 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC91PM9.0 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/