We never sell your data to third parties
Dichtomatik E70145PC EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 145. Inner diameter 3.989 inches, cross section 0.103 inches. Peroxide-cured for excellent resistance to heat, ozone, and weathering. Operating temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C). Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75056241
This vendor has a minimum order quantity of 116. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (26 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(26 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 116
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
145
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
2.55 in
Material
EPDM
O.D.
2.756 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70145PC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 2.55 in Inside Dia, 2.756 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 145, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Peroxide cured
Specs:
| Dash Number | 145 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2.55 in |
| Outside Diameter | 2.756 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Cle-Line |
| Model | C43051 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 3003M |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 70172 |
| Brand | HubCity |
| Model | 0230-07268 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/