13X25X5SC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik 13X25X5SC is a Nitrile Butadiene Rubber (NBR) single lip spring loaded oil seal with a rubber OD case. It is designed for rotating shaft applications requiring oil retention and contaminant exclusion. Suitable for shaft diameters of 13mm, housing bore diameters of 25mm, and widths of 5mm. Operating temperature range is -40°F to +250°F (-40°C to +121°C).