We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik E70465SC EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 465. Inner diameter 6.364 inches, cross section 0.275 inches. SC suffix indicates sulfur-cured construction. Operating temperature range -65°F to +300°F. Suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75103843
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$15.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.04 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
001
Durometer
70 Shore A
I.D.
0.029 in
Material
EPDM
O.D.
0.109 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70465SC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 0.029 in Inside Dia, 0.109 in Outside Dia, Cross Section: 0.04 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 001, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Sulphur cured
Specs:
| Dash Number | 001 |
|---|---|
| Cross Section | 0.04 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Inside Diameter | 0.029 in |
| Outside Diameter | 0.109 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
- Weight: 1.1584 lb
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Orbit Industries |
| Model | DHB-4-B |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | FLB-D-C-BR |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 7503W |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 1995V |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 40-1R |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | BHT-1 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 9516SG |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/