We never sell your data to third parties
Dichtomatik N2.50X006.5 NBR (Nitrile Butadiene Rubber) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter: 6.5mm, cross section: 2.5mm. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 67005536
This vendor has a minimum order quantity of 1000. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (215 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(215 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross section
2.50
Cross Section
2.5 mm
Durometer
70 Shore A
I.D.
6.50
Inside Diameter
6.5 mm
Outside Diameter
11.5 mm
Temperature Range
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N2.50X006.5
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 6.5 mm Inside Dia, 11.5 mm Outside Dia, Cross Section: 2.5 mm, Circular Torus Cross Section, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Cross Section | 2.5 mm |
|---|---|
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 6.5 mm |
| Outside Diameter | 11.5 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14MGT-1120-125 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-797658 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/