We never sell your data to third parties
Dichtomatik E70366SC EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 366. Inner diameter of 6.489 inches and cross section of 0.275 inches. The SC suffix indicates sulfur-cured construction. This O-ring operates from -65°F to +300°F and is suitable for static and dynamic sealing in hydraulic, pneumatic, and industrial systems.
MODEL 75103692
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$4.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.04 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
001
Durometer
70 Shore A
I.D.
0.029 in
Material
EPDM
O.D.
0.109 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70366SC
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 0.029 in Inside Dia, 0.109 in Outside Dia, Cross Section: 0.04 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 001, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
- Sulphur cured
Specs:
| Dash Number | 001 |
|---|---|
| Cross Section | 0.04 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Inside Diameter | 0.029 in |
| Outside Diameter | 0.109 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Champion |
| Model | 516-1/2 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/