We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik ST274S 75089492 teflon solid backup Backup Ring
MODEL 75089492
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$55.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
274
Domestic/Import
Import
I.D.
10 in
Material
PTFE
O.D.
10-1/4 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
Solid
Width
0.121 in
Dichtomatik Dichtomatik ST274S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 10 in Inside Dia, 10-1/4 in Outside Dia, 0.121 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 274, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 274 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 10 in |
| Outside Diameter | 10-1/4 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.121 in |
| Type | Solid |
Packaging:
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Carter |
| Model | CNB-40-B |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C8108.0 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDLATSF/480/WS2 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | LOCKNUT.SOCKET.KM3 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75089486 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | ST454 |
| Brand | Champion |
| Model | 700T-34 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/