8X18X5-RLS35-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken 8X18X5-RLS35-S is a metric oil seal with a nitrile (NBR) single lip and garter spring. It is designed for a 8 mm shaft diameter, 18 mm housing bore, and 5 mm seal width. The RLS35 style features a rubber-covered outer diameter for improved sealing in standard industrial applications, with an operating temperature range of -40°F to +250°F.
MODEL 8X18X5-RLS35-S
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.197 in Series
Metric Shaft Size:8 mm
0.709 in Overall width
5 mm
Housing bore
18 mm
Housing Bore
18 mm 0.709 in
Inch/Metric
Metric
Material
Nitrile
Overall Width
5 mm 0.197 in
Series
Metric
Shaft Size
8 mm 0.315 in